
În acest articol
Programul pentru școli are un buget de 802,4 milioane de lei în 2026–2027 și va ajunge la 1.864.474 de preșcolari și elevi. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a anunțat că Guvernul a aprobat bugetul pe 28 august 2026, iar cea mai mare alocare, 376,2 milioane de lei, merge către lapte și produse lactate.
Pentru agricultură și industria alimentară, programul reprezintă o piață publică importantă pentru lactate, fructe și legume, precum și pentru industria de panificație. Banii nu sunt însă o subvenție acordată direct fermierilor. Furnizarea produselor se face prin contracte de achiziție organizate la nivel local, astfel că accesul producătorilor, cooperativelor și procesatorilor depinde de procedurile de atribuire și de condițiile stabilite pentru fiecare contract.
Aproape jumătate din buget merge către lapte și produse lactate
Din bugetul total de 802,447 milioane de lei, 376,214 milioane de lei sunt destinate distribuirii gratuite de lapte și produse lactate. Alte 242,307 milioane de lei finanțează produsele de panificație, iar 107,393 milioane de lei sunt alocate fructelor și legumelor.
Pentru măsurile educative asociate fructelor și legumelor sunt prevăzute 37,289 milioane de lei, aceeași sumă fiind rezervată activităților educative legate de lapte și produse lactate. Evaluarea programului are un buget separat de 1,955 milioane de lei.
Componentă | Buget 2025–2026 | Buget 2026–2027 | Diferență |
|---|---|---|---|
Fructe și legume | 106,603 mil. lei | 107,393 mil. lei | +0,790 mil. lei |
Lapte și produse lactate | 375,612 mil. lei | 376,214 mil. lei | +0,602 mil. lei |
Produse de panificație | 241,919 mil. lei | 242,307 mil. lei | +0,388 mil. lei |
Măsuri educative – fructe și legume | 37,016 mil. lei | 37,289 mil. lei | +0,273 mil. lei |
Măsuri educative – lapte și lactate | 37,016 mil. lei | 37,289 mil. lei | +0,273 mil. lei |
Evaluarea programului | — | 1,955 mil. lei | +1,955 mil. lei |
Total | 798,166 mil. lei | 802,447 mil. lei | +4,281 mil. lei |
Bugetul pentru anul școlar precedent este stabilit prin Hotărârea Guvernului nr. 775/2025. Compararea celor două exerciții arată o creștere de aproximativ 4,3 milioane de lei, respectiv numai 0,5%.
Prin urmare, noul buget este mai mare nominal, dar dimensiunea programului rămâne apropiată de cea din anul școlar 2025–2026.
România asigură aproape 89% din finanțare
Din cele 802,447 milioane de lei, ajutorul financiar al Uniunii Europene reprezintă 89,1 milioane de lei, iar contribuția națională este de 713,347 milioane de lei. Bugetul național acoperă astfel aproape 89% din finanțarea totală.
La nivel european, Decizia de punere în aplicare (UE) 2026/873 stabilește pentru România:
- 6.178.236 de euro pentru fructe și legume în școli;
- 11.303.390 de euro pentru lapte în școli.
În total, componenta europeană destinată acestor două categorii ajunge la 17,48 milioane de euro. Produsele de panificație sunt o componentă adăugată de România programului european și sunt finanțate din bugetul național.
Ce înseamnă bugetul pentru ferme și procesatori
Pentru sectorul agroalimentar, cele 376,2 milioane de lei destinate laptelui și produselor lactate constituie cea mai importantă componentă comercială a programului. Dimensiunea este relevantă într-o perioadă în care producătorii de lapte reclamă presiune asupra veniturilor și cer relații contractuale mai previzibile cu procesatorii, temă analizată recent și de AGRONET.ro.
În cazul sectorului vegetal, cele 107,4 milioane de lei destinate fructelor și legumelor creează o cerere instituțională constantă, importantă mai ales pentru produse perisabile. Accesul la cumpărători devine esențial în anii cu producții ridicate, situație observată în 2026 inclusiv în cazul producătorilor români de caise care au intrat în sezon cu o ofertă mult mai mare.
Programul pentru școli nu garantează însă accesul unui producător local la aceste contracte. Potrivit cadrului stabilit prin Ordonanța Guvernului nr. 13/2017, consiliile județene și consiliile locale sunt autoritățile competente pentru organizarea și derularea procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție.
Pentru o fermă sau o cooperativă care urmărește această piață, contează astfel capacitatea de a îndeplini cerințele contractuale privind cantitatea, continuitatea livrărilor, calitatea, transportul și documentele necesare.
Programul include și vizite la ferme și cooperative
Cele 74,578 milioane de lei prevăzute pentru măsurile educative nu finanțează numai activități desfășurate în clasă. Cadrul programului, stabilit prin Hotărârea Guvernului nr. 652/2023, permite inclusiv organizarea unor vizite la:
- ferme pomicole și legumicole;
- ferme producătoare de lapte;
- unități de sortare, ambalare și depozitare;
- unități de procesare a fructelor, legumelor sau laptelui;
- organizații și grupuri de producători;
- cooperative de producători de fructe, legume și lapte;
- stațiuni de cercetare și alte unități agricole relevante.
Programul poate include și degustări, activități de grădinărit și materiale educative despre agricultură, produse locale, producție ecologică, lanțuri de aprovizionare și reducerea risipei alimentare.
Cine primește produsele în anul școlar 2026–2027
Bugetul aprobat a fost calculat pentru 1.864.474 de beneficiari. Programul se adresează preșcolarilor și elevilor din categoriile stabilite prin cadrul național, inclusiv copiilor din învățământul special.
Produsele distribuite sunt laptele și produsele lactate, fructele și legumele proaspete și produsele de panificație. Numărul efectiv de porții și plățile către furnizori sunt legate de distribuția realizată și de recepția cantitativă și calitativă a produselor.
Pentru producătorii agricoli și procesatori, cei peste 802 milioane de lei nu trebuie priviți numai ca un program social pentru elevi. Este și una dintre cele mai mari piețe publice recurente pentru lapte, lactate, fructe, legume și panificație din România, iar componenta destinată produselor alimentare depășește 725 milioane de lei în anul școlar 2026–2027.



