GAL / AFIR – 868.000 de euro pentru intervenția nr. 2

Apelul GAL / AFIR pentru investiții și servicii locale s-a încheiat. Datele sesiunii indică un buget de 868.000 de euro, sprijin de până la 200.000 de euro și o intensitate de 100% nerambursabilă.

Redacția AGRONET.roPublicat 14 septembrie 2026 la 01:401 min citire
Imagine ilustrativă cu infrastructură și servicii într-o localitate rurală
Investițiile în infrastructură și servicii locale au fost vizate de apelul pentru intervenția nr. 2.
În acest articol

Apelul pentru intervenția nr. 2 este închis Sesiunea gestionată de GAL / AFIR a fost deschisă la 21 august 2025 și a avut termen de depunere la 19 septembrie 2025. Informațiile sunt prezentate în materialul oficial publicat de Portalul Grupurilor de Acțiune Locală.

Ce a vizat finanțarea

Apelul a fost încadrat la „Investiții și servicii”, respectiv la componentele „Investiții” și „Servicii”, în aria geografică locală. Destinația declarată a finanțării a fost îmbunătățirea condițiilor de viață prin dezvoltarea infrastructurii și a serviciilor de bază locale.

Bugetul sesiunii și nivelul sprijinului

IndicatorValoare
Fonduri alocate sesiunii868.000 de euro
Plafon de depunere a proiectelor1.736.000 de euro
Fonduri disponibile raportate la plafonul de depunere967.871 de euro
Sprijin maxim indicat200.000 de euro
Intensitatea sprijinului100% nerambursabil

Bugetul total alocat sesiunii trebuie diferențiat de plafonul de depunere și de valoarea maximă a sprijinului indicată în apel. Intensitatea de 100% arată ponderea nerambursabilă menționată pentru această finanțare; ea nu trebuie confundată cu bugetul total al sesiunii.

Pragul de selecție și situația apelului

Condiția explicită de selecție a fost atingerea pragului minim de 10 puncte. Acest prag este punctajul minim indicat pentru proiecte în cadrul sesiunii.

La data de referință, sesiunea figurează ca închisă. Termenul comunicat nu a fost estimativ, astfel că informațiile publicate descriu parametrii unei perioade de depunere deja încheiate.

Informațiile actualizate și documentele oficiale sunt disponibile în fișa finanțării.

Comunitatea AGRONET.ro

Discuții

Poți scrie acum. Îți cerem contul numai la publicare.

Se încarcă discuția…

Păstrează discuția utilă și respectuoasă. Comentariile sunt verificate înainte de publicare. Regulile comunității