ANSVSA: Vaccinarea în masă a ovinelor nu a fost decisă – Planul analizat vizează doar Dobrogea

Vaccinarea ovinelor împotriva pestei micilor rumegătoare rămâne doar o propunere, condiționată de aprobarea Comisiei Europene.

Szilárd-Ervin SzőgyényiPublicat 27 iulie 2026 la 21:343 min citire
Oaie cu crotalii galbene într-un adăpost cu paie, lângă zona de hrănire.
Până la o decizie europeană, regimul sanitar-veterinar pentru ovine rămâne neschimbat, inclusiv pentru circulația animalelor.
În acest articol

Vaccinarea în masă a ovinelor nu a fost decisă, iar intervenția analizată de autorități ar urma să fie limitată la județele Constanța și Tulcea, numai după aprobarea Comisiei Europene, precizează Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Până la emiterea unei decizii europene, vaccinarea nu începe, iar regimul sanitar-veterinar rămâne neschimbat.

Precizarea schimbă nivelul de certitudine al informațiilor prezentate anterior despre pregătirea unei campanii cu 1,2 milioane de doze. AGRONET.ro a relatat că primele 300.000 de doze ar urma să fie utilizate în Dobrogea, însă calendarul, exploatațiile vizate și procedurile de administrare nu fuseseră stabilite. Noua poziție a ANSVSA arată că există o propunere tehnică aflată în evaluare, nu o campanie aprobată și începută.

Constanța și Tulcea, singurele județe vizate de propunere

Planul transmis Comisiei Europene prevede împărțirea României în două zone distincte, pentru separarea fluxurilor comerciale și limitarea efectelor asupra exporturilor.

În restul țării nu ar urma să fie aplicată vaccinarea. Obiectivul autorităților este ca animalele și produsele provenite din județele nevaccinate să își păstreze posibilitatea de circulație pe piața europeană, în condițiile stabilite prin legislația sanitar-veterinară și prin sistemul de trasabilitate TRACES.

Zona de vaccinare ar cuprinde exclusiv județele Constanța și Tulcea. ANSVSA justifică alegerea prin:

  • poziția geografică și rolul Dunării ca barieră naturală;
  • concentrarea centrelor de colectare pentru export;
  • tranzitul de animale și mărfuri;
  • istoricul epidemiologic al pestei micilor rumegătoare în Dobrogea.

Aplicarea planului depinde de evaluarea experților europeni, de avizul Consiliului Științific al ANSVSA și de emiterea unei decizii oficiale de punere în aplicare.

Reguli comerciale diferite pentru animalele vaccinate

În eventualitatea aprobării, animalele și produsele provenite din Constanța și Tulcea ar urma să fie valorificate prin canale separate.

Pe piața locală, carnea proaspătă și carcasele ar putea fi destinate consumului sau procesării în condițiile stabilite de autorități, iar produsele lactate ar putea circula după tratamente termice precum pasteurizarea sau procesarea UHT.

Pentru exportul către țări din afara Uniunii Europene, circulația animalelor vii, a cărnii și a produselor lactate va depinde de certificatele sanitare veterinare acceptate de fiecare stat importator. ANSVSA afirmă că negociază renegocierea acestor documente cu partenerii comerciali, inclusiv cu state arabe, dar nu a anunțat redeschiderea efectivă a piețelor.

Propunerea mai include protocoale speciale de biosecuritate și carantină pentru centrele de colectare din Dobrogea. Acestea trebuie însă acceptate de țările importatoare înainte ca livrările să poată fi reluate.

Exporturile nu sunt deblocate prin simpla aprobare a vaccinării

Vaccinarea țintită nu înseamnă automat ridicarea restricțiilor comerciale. Reluarea exporturilor depinde de controlul situației epidemiologice, trasabilitatea animalelor, condițiile stabilite de Comisia Europeană și acceptarea certificatelor de către fiecare partener extern.

Restricțiile privind exporturile de ovine și caprine sunt prevăzute până la 31 decembrie 2026, iar o modificare poate apărea numai printr-o decizie oficială. Negocierile în curs nu trebuie confundate cu redeschiderea piețelor sau cu stabilirea unui calendar de livrare.

Pentru ferme, diferența dintre vaccinarea națională și intervenția regională este importantă. Procesatorii au avertizat anterior că vaccinarea în masă ar putea atrage restricții suplimentare asupra exporturilor de carne, afectând abatoarele și exploatațiile care depind de piața europeană.

Ce trebuie să urmărească crescătorii

Înainte ca planul să poată fi aplicat, autoritățile trebuie să publice informații operative privind:

  • decizia Comisiei Europene;
  • localitățile și exploatațiile incluse;
  • efectivele care pot fi vaccinate;
  • calendarul intervențiilor;
  • identificarea și înregistrarea animalelor;
  • regulile privind mișcarea ovinelor și caprinelor;
  • condițiile de valorificare a cărnii și laptelui;
  • procedurile de carantină și export.

Până la apariția acestor documente, crescătorii din Constanța și Tulcea nu trebuie să considere că animalele lor sunt incluse automat într-o campanie de vaccinare. Intervenția rămâne o opțiune tehnică aflată în evaluare, iar vaccinarea nu se efectuează înaintea aprobării europene.

Urmărește-ne pe