Fermele zootehnice generează 55,7% din cererea pentru echipamente de procesare a dejecțiilor

Fermele zootehnice susțin peste jumătate din piața globală a echipamentelor pentru procesarea dejecțiilor.

Szilárd-Ervin SzőgyényiPublicat 24 iulie 2026 la 21:384 min citire
Fermele zootehnice generează 55,7% din cererea pentru echipamente de procesare a dejecțiilor
Vaci de lapte stau lângă o instalație de biogaz și un utilaj pentru gestionarea dejecțiilor.
În acest articol

Piața echipamentelor pentru procesarea dejecțiilor intră într-o etapă de creștere, iar valoarea globală ar urma să urce de la 1,94 miliarde de dolari în 2026 la 3,47 miliarde de dolari în 2035, potrivit raportului publicat de Global Market Insights. Estimarea indică un ritm mediu anual de 6,6%, susținut de regulile de mediu, investițiile în biogaz și nevoia fermelor zootehnice de a gestiona mai precis azotul și fosforul din dejecții.

Piața era evaluată la 1,82 miliarde de dolari în 2025, față de 1,53 miliarde de dolari în 2022. Datele reprezintă estimările companiei de cercetare și nu oferă o valoare separată pentru România.

Grafic cu bare despre creșterea pieței echipamentelor de procesare a dejecțiilor
Piața mondială a echipamentelor pentru procesarea dejecțiilor este estimată la 1,94 miliarde de dolari în 2026 și la 3,47 miliarde de dolari în 2035. Europa este indicată drept cea mai mare piață regională, iar Asia-Pacific drept regiunea cu cea mai rapidă creștere. — Foto: Global Market Insights

Separatoarele, injectoarele și digestia anaerobă atrag investițiile

Raportul include o gamă largă de echipamente folosite de ferme, cooperative și instalații energetice:

  • distribuitoare și injectoare pentru gunoi de grajd și dejecții lichide;
  • instalații de digestie anaerobă;
  • separatoare solid-lichid;
  • pompe și agitatoare;
  • echipamente de compostare;
  • sisteme pentru curățarea adăposturilor;
  • uscătoare;
  • rezervoare și structuri de depozitare.

Distribuitoarele și injectoarele au generat venituri estimate la aproximativ 540 de milioane de dolari în 2025. Cererea este legată de trecerea de la împrăștierea uniformă la aplicarea controlată, cu dozarea nutrienților și reducerea pierderilor de azot.

Instalațiile de digestie anaerobă sunt prezentate drept categoria cu cea mai rapidă dezvoltare. Extinderea biogazului determină cerere nu doar pentru digestor, ci și pentru pompe, separatoare, sisteme de omogenizare, depozitarea digestatului și utilaje de aplicare pe teren.

Infografic despre piața echipamentelor pentru dejecții, cu statistici și utilaj agricol
Evoluția estimată a pieței echipamentelor pentru procesarea dejecțiilor, împărțită între distribuitoare și injectoare, digestie anaerobă, separatoare, pompe, compostare, curățarea adăposturilor, uscare și depozitare — Foto: Global Market Insights

Fermele de animale și exploatațiile de lapte generează peste jumătate din cerere

Fermele zootehnice și exploatațiile de lapte au reprezentat 55,7% din veniturile pieței în 2025. Aceste unități folosesc echipamente în toate etapele, de la evacuarea dejecțiilor din adăpost până la separare, depozitare și aplicarea pe teren.

Ponderea ridicată reflectă volumele constante de gunoi de grajd și dejecții lichide produse de fermele comerciale. Investiția devine mai ușor de justificat în exploatațiile cu efective mari, unde echipamentul poate funcționa pe tot parcursul anului.

Alte categorii de cumpărători sunt fermele avicole, instalațiile de biogaz, operatorii de gestionare a deșeurilor, cooperativele și întreprinderile care prestează servicii pentru mai multe exploatații.

Diagramă circulară: fermele zootehnice dețin 55,7% din veniturile pieței în 2025
Fermele zootehnice și exploatațiile de lapte au deținut 55,7% din veniturile pieței în 2025. Graficul include și fermele avicole, instalațiile de biogaz, operatorii de gestionare a deșeurilor și cooperativele agricole. — Foto: Global Market Insights

Europa conduce piața, iar Asia-Pacific are ritmul cel mai rapid

Europa a avut o cotă estimată la 35% din piața globală în 2025, echivalentul a aproximativ 639 de milioane de dolari. Valoarea ar urma să ajungă la 1,147 miliarde de dolari până în 2035.

Cererea europeană este concentrată în state cu sectoare zootehnice intensive și reguli stricte privind nitrații, emisiile de amoniac și aplicarea îngrășămintelor organice. Germania, Țările de Jos, Danemarca și Franța sunt menționate printre piețele importante.

Asia-Pacific ar urma să înregistreze cel mai rapid ritm de creștere, de 8,8% pe an. Extinderea fermelor mari, investițiile în biogaz și obligațiile privind tratarea dejecțiilor susțin cererea în China, India, Japonia, Coreea de Sud și Australia.

În Statele Unite, valoarea pieței a crescut de la 397,8 milioane de dolari în 2022 la 459,6 milioane de dolari în 2025. Graficul publicat în raport indică menținerea tendinței ascendente până în 2035, fără să afișeze însă valorile anuale pentru întreaga perioadă de prognoză.

Grafic cu bare despre creșterea pieței americane a echipamentelor pentru dejecții
Piața americană a crescut de la 397,8 milioane de dolari în 2022 la 459,6 milioane de dolari în 2025. Raportul estimează continuarea creșterii până în 2035. — Foto: Global Market Insights

Regulile RENURE pot susține modernizarea fermelor europene

Un factor important pentru piața europeană este modificarea Directivei privind nitrații. Directiva (UE) 2026/288 permite statelor membre să autorizeze aplicarea anumitor fertilizanți RENURE peste limita obișnuită de 170 kg de azot pe hectar și pe an.

Limita suplimentară poate ajunge la 80 kg de azot pe hectar, dar nu se aplică automat oricărui gunoi de grajd tratat. Materialele trebuie să respecte criterii tehnice privind proporția azotului mineral, carbonul organic, metalele grele și siguranța microbiologică.

Directiva poate încuraja investițiile în:

  • separarea fracției solide și lichide;
  • captarea amoniacului;
  • osmoză inversă;
  • recuperarea fosforului sub formă de struvit;
  • tratarea digestatului provenit din instalațiile de biogaz.

Statele membre trebuie să transpună noile reguli până la 2 martie 2028. Pentru fermele din România, utilizarea limitei suplimentare va depinde de legislația națională, procedurile de autorizare și criteriile stabilite pentru produsele procesate.

Echipamentul trebuie ales după volumul fermei, nu după dimensiunea pieței

Creșterea globală nu înseamnă că orice instalație este rentabilă pentru orice exploatație. Raportul identifică investiția inițială ridicată și lipsa personalului calificat drept principalele obstacole.

Înaintea achiziției, o fermă trebuie să analizeze:

  • volumul anual și compoziția dejecțiilor;
  • capacitatea de depozitare existentă;
  • suprafața disponibilă pentru aplicare;
  • distanța dintre fermă și parcele;
  • cheltuielile actuale cu îngrășămintele minerale;
  • necesarul de energie și posibilitatea producerii biogazului;
  • costurile de întreținere și disponibilitatea pieselor;
  • accesul la operatori și service;
  • posibilitatea utilizării în comun, prin cooperativă sau prestator.

Pentru aplicarea pe teren, AGRONET.ro a prezentat distribuitorul Dangreville ST-one, conceput inclusiv pentru dozare variabilă. În cazul dejecțiilor lichide, Hydro Trike 3.0 poate pompa până la 13.500 de litri pe minut, însă productivitatea utilajului trebuie corelată cu dozele admise și cu planul de fertilizare.

Presiunea pentru investiții este susținută și de costurile asociate pierderilor de nutrienți. O analiză publicată de AGRONET.ro arată că poluarea agricolă cu azot produce costuri sociale importante în Uniunea Europeană.

Pentru exploatații, decizia utilă nu este cumpărarea automată a celui mai complex sistem, ci alegerea unei soluții proporționale cu efectivele, suprafața agricolă, obligațiile de mediu și perioada realistă de recuperare a investiției.

Urmărește știrile prin RSS