
În acest articol
ANSVSA pregătește un circuit controlat pentru ovinele destinate exportului, fără vaccinare în masă în prima etapă, potrivit informațiilor obținute pe surse de Agrointeligența. Planul ar urma să fie prezentat săptămâna viitoare vicepremierului Tánczos Barna, apoi discutat cu fermierii, medicii veterinari și Comisia Europeană.
Direcția analizată de Consiliul Științific al ANSVSA și de experții în boli infecioase presupune „canalizarea” animalelor către export printr-un traseu separat și supravegheat. Ovinele ar urma să treacă din exploatația de origine în centre de colectare și carantină, înainte de încărcarea pentru livrare.
Fiecare etapă ar trebui însoțită de reguli privind identificarea animalelor, recoltarea probelor, testarea virusologică, certificarea și transportul. Obiectivul este ca niciun animal pozitiv să nu părăsească exploatația și să nu intre în circuitul comercial.
Planul este încă în lucru și nu reprezintă o decizie de redeschidere a exporturilor. Documentul trebuie fundamentat tehnic, acceptat de autoritățile române și prezentat Comisiei Europene și experților EUVET.
Vaccinarea națională este lăsată ca ultimă opțiune
Potrivit surselor citate, experții au apreciat că vaccinarea în masă ar fi mai simplă din punct de vedere sanitar-veterinar, dar ar putea produce efecte comerciale asupra cărnii, laptelui și produselor lactate.
În prima etapă este analizată menținerea unei intervenții limitate la județele Constanța și Tulcea, unde sunt concentrate centre și fluxuri importante pentru exporturile către țările din afara Uniunii Europene.
AGRONET.ro a relatat anterior că vaccinarea națională a ovinelor nu fusese decisă, iar propunerea analizată viza Dobrogea. Orice campanie regională rămâne condiționată de aprobarea Comisiei Europene și de publicarea regulilor de aplicare.
Varianta discutată acum combină controlul strict al deplasărilor cu eventuala vaccinare limitată. Dacă sistemul nu reduce riscul epidemiologic și nu oferă suficiente garanții partenerilor comerciali, vaccinarea extinsă ar putea reveni în discuție.
Testarea ar urma să fie plătită de stat
Sursele Agrointeligența susțin că autoritățile intenționează să suporte din fonduri publice costurile testelor virusologice necesare transporturilor. Este analizată și posibilitatea unei contribuții europene, după modelul programelor folosite pentru combaterea pestei porcine africane.
Consiliul Științific trebuie să stabilească metoda de testare. Variantele luate în calcul includ:
- analiza individuală a animalelor;
- testarea prin eșantionare;
- reunirea mai multor probe într-un singur test.
Direcțiile sanitar-veterinare județene dispun de laboratoare PCR și metode acreditate, dar volumul mare de probe ar putea necesita investiții suplimentare în personal, echipamente și consumabile.
Pentru crescători, modul de testare va influența viteza de formare a loturilor, perioada de carantină și costurile administrative. Testarea individuală oferă informații mai precise, dar presupune mai multe probe și un efort logistic mai mare.
Carnea și laptele ar putea avea circuite separate
Planul analizat include și valorificarea cărnii și laptelui în unități de procesare, în condiții stabilite sanitar-veterinar. Separarea animalelor sănătoase de cele infectate trebuie demonstrată atât pentru exporturile de animale vii, cât și pentru produsele obținute în zonele supravegheate.
Reluarea livrărilor nu depinde numai de acceptul Comisiei Europene. Țările importatoare trebuie să accepte certificatele sanitare, procedurile de carantină și garanțiile privind trasabilitatea.
Exporturile de ovine rămân restricționate, iar fermele nu au încă un calendar confirmat pentru reluarea comerțului. Planul pregătit de ANSVSA este o propunere pentru negociere, nu o autorizare a transporturilor.
Documentul tehnic ar urma să fie finalizat până la sfârșitul săptămânii viitoare, după consultările cu fermierii și Colegiul Medicilor Veterinari. Etapa decisivă va fi evaluarea europeană și demonstrarea faptului că România poate controla mișcarea animalelor de la fermă până la export.



